top of page
Search

10 Совети за претсвадбена фотосесија

Она што ќе изберете да го носите за вашата претсвадбена фотосесија, може да ги направи или уништи фотките. Сигурно сакате да спаѓате во категоријата што го одзема здивот. За да направите одлични фотографии , овие совети ќе ви помогнат да изберете совршена облека и да бидете подготвени за тоа.1 Носете го она што одговара на вашата личност

Сакате вашата облека да биде одраз на тоа што сте. Не само што ова ќе прави да се чувствувате посигурни, туку исто така му помага на вашиот фотограф подобро да долови кои сте вие двајца како пар. Кога сте задоволни со она што го носите, тоа подобро ќе се покаже на сликите.2 Удобна облека

Сакате да бидете сигурни дека облеката што ја одбравте е онаа во која можете лесно да се движите. Кога се чувствувате релаксирано и пријатно ќе имате оригинални слики и прекрасни портрети. Изборот на облека во која можете слободно да се движите без грижа, секако ќе создаде повеќе разновидност и опции кога станува збор за пози.


3 Биди храбар

Повеќето фотографи ќе се обидат да ве поколебаат од бела облека, бидејќи тоа честопати доведува до преекспонирани (осветлени) слики кои не се убави. Не плашете се да носите живописни и смели бои кои се надополнуваат едни со други. Ова не само што го подобрува изгледот на сликата, туку може да се вклопи со позадината.


4 Искористе реквизити и додатоци

Реквизитите може да бидат корисни за вашите фотографии на повеќе начини. Тие не само што се начин да додадете повеќе личен белег што се однесуваат на вас како двојка, туку ќе ви помагне да се чувствувате порелаксирано. Реквизитите може да бидат интересен детал како на пример гитари, домашни миленичиња, балони и многу други предмети.


5 Донесете промена на облеката

Препорачливо е да се донесе втора облека за да промените. Бидете сигурни дека сте одбрале различен стил на облека. Ова ви овозможува да имате еден опуштен и лежерен изглед и потрадиционален или класичен изглед. Повеќето фотографи го очекуваат ова и со известување пред време, тие можат подобро да испланираат различни кадри за секоја облека.


6 Комбинација на бои

Аутфитите треба да се надополнуваат. Држете се со бои кои се надополнуваат едни со други наместо да бидат со ист изглед. Да се носи истата нијанса на бои е исто така добра идеја, или да се носат парчиња што имаат заеднички нијанси во облеките.


7 Размислете за вашата локација

Осигурете се дека облеката за претсвадбени фотографии што ќе ја одберете нема да се мешаат со позадината за време на фотосесијата. Ако вашата локација е парк или некаде со истакнато зеленило, тогаш сакате да изберете нешто црвено за да се осигурате дека ќе се издвојувате од позадината. Затоа, внимателно разгледајте ја вашата локација и обидете се да изберете контрастни бои.8 Облечи се за сезоната

Иако ова може да изгледа како очигледен совет, но е оној што постојано се занемарува. Облекувањето за сезоната е клучна компонента во тоа колку ќе ви биде пријатно за време на снимањето. Ако не сте сигурни за тоа, вашиот фотограф ќе може да ви даде одличен совет за боите што можеби сакате да ги земете во предвид.


9 Додадете на некои слоеви

Слоената облека може да фотографира навистина добро, па не плашете се да понесете џемпер или сако. Ова, исто така, доведува до повеќе опции каде што може да бидете фотнати на вашата локација, ако имате лесен слој што треба да го фрлите може да резултира со некои романтични снимки во сенка. Слоевите не мора да бидат само јакни, тие можат да бидат и елеци, ремени или шалови.


10 Работи што сакате да ги избегнете

Нефлескана облека што привлекува внимание на деловите од вашето тело од кои не сте задоволни. Ако не ви се допаѓаат рацете, тогаш избегнувајте што било без прерамки, ако ви е непријатно да ги покажете нозете, тогаш прескокнете ги здолништата.


Не сакате вашата облека да биде реклама. Избегнувајте логоа и гласни обрасци што само ќе ги одвлекуваат вниманието на вашите слики.


Избегнувајте премногу тесна или широка облека. Фотографите лесно можат да ја покажат секоја мала кривина што тесната облека може многу полесно да ја покаже, а преголемата облека може да направи да изгледате многу поголеми отколку што сте всушност.


Не носете ништо што е премногу трендовски за време на фотосесијата. Сакате вашите фотографии да бидат безвременски.


Избегнувајте флуоресцентни бои како светли портокали кои можат да ги фрлат неговите бои не само на лицето што го носи, туку и на лицето до нив.


115 views0 comments

留言


bottom of page